Znaczenie filtrów przemysłowych

Każdy obszar działań przemysłowych generuje zanieczyszczenia, a niektóre jego gałęzie wymagają wyjątkowej czystości powietrza w środowisku produkcyjnym. Głównym zadaniem filtrów przemysłowych jest ochrona zdrowia ludzi, zabezpieczenie maszyn przed szkodliwymi czynnikami i dbałość o jakość produktów.

Ogólny opis filtrów przemysłowych

filtry przemysłoweTylko najlepsze rozwiązania techniczne i wysoka jakość filtrów zapewniają utrzymanie powietrza w warunkach przemysłowych na właściwym poziomie. Na rynku istnieje wiele firm oferujących urządzenia i systemy budowane w oparciu o różnorakie rodzaje filtrowania. Wynika to z różnorodności branż przemysłu gdzie w każdej stawiane są inne wymagania. Inaczej są zaprojektowane urządzenie filtrujące dla firm branży automatyki i elektronicznej, a zupełnie odmiennie zbudowany jest filtr dla petrochemii i przemysłu chemicznego. Przemysł spożywczy i farmaceutyczny ma osobne wymagania. Można te przykłady mnożyć ale w każdej dziedzinie zwalczany jest inny rodzaj zanieczyszczeń. Filtry mają za zadanie usuwanie stałych cząstek, cząstek gazowych w postaci oparów olejów, wody, smaku i zapachu. Koszty eksploatacji maszyn i urządzeń do filtracji mogą zostać zminimalizowane dzięki użyciu wysokiej jakości filtrów. Ogólnie ujmując to filtry zapewniają sprawność każdej instalacji wentylacyjnej. Najważniejszy jest zatem odpowiedni dobór filtrów przemysłowych o odpowiedniej skali filtrowania. Dobre filtry przemysłowe muszą utrzymywać ciśnienie robocze na właściwym poziomie poprzez użycie w nich odpowiedniego materiału filtrującego. I tak do filtracji cząstek stałych używa się różnego rodzaju włókien w tym akrylowych i celulozowych oraz spiekanego mosiądzu. Najmniejsze cząstki stałe odfiltruje borokrzemian i węgiel aktywowany. Filtry węglowe służą również do usunięcia z powietrza oparów i zapachów.

To tylko kilka przykładów zasadności użycia filtrów przemysłowych. Cała problematyka jest znacznie szersza i bardziej skomplikowana. Producenci na swoich stronach zamieszczają listę produktów wraz ze szczegółowym opisem budowy i przeznaczenia filtrów przemysłowych. Warto się z tą ofertą zapoznać aby zrozumieć wagę problemu utrzymania jakości powietrza w przemyśle.