Zmiana modelu biznesowego ratunkiem dla MŚP

Od  2 lat prowadzę małą kwiaciarnię w niewielkiej lecz malowniczej miejscowości na pojezierzu mazurskim. Zawsze myślałam, że podstawą mojego biznesu będzie sprzedaż żywych roślin doniczkowych i to od nich uzależniłam moją przyszłość. Niestety szybko okazało się, że muszę zmienić mój plan na biznes, ponieważ kwiaty nie sprzedawały się tak dobrze, jak zakładałam.

Przełomem w moim życiu była zmiana biznes planu

kwaciarniaRatunkiem okazała się hurtownia sztucznych kwiatów, dzięki której poszerzyłam ofertę o produkt  lepiej sprzedające się w moim regionie. Klienci chwalą trwałość i uniwersalność sprzedawanych przeze mnie bukietów, a lokal w końcu zaczął tętnić życiem. Nie wiedziałam, że sztuczne kwiaty cieszą się tak dużą popularnością. Pobliska hurtownia sztucznych kwiatów oferuje niezwykle szeroki asortyment produktów, a zamówienia realizują już w 24 godziny od rozmowy telefonicznej. Dzięki temu moi klienci często zamawiają produkt, który odbierają u mnie w kwiaciarni następnego dnia. Powiększyłam również mój asortyment o akcesoria florystyczne oraz środki pielęgnacji roślin. Odwiedzający mój sklep chwalą teraz kompleksowość oferowanych przeze mnie usług, a także szeroki wybór produktów. Jako początkujący przedsiębiorca obawiałam się zmiany swojego modelu biznesowego, ale szybko zrozumiałam, że to jedyne rozwiązanie. Dzięki zdobytemu doświadczeniu stałam się bardziej otwarta na nowe rozwiązania i przestałam wierzyć, że tylko pierwotne „pomysły na sukces” są dobre. Mogę śmiało powiedzieć, że ta z pozoru banalna decyzja zmieniła moje życie na lepsze.

Mam dla was jedną radę: jeśli nie idzie wam w biznesie, nie poddawajcie się i szukajcie rozwiązań, bo okazuje się, że każdy pomysł na rozwój jest warty rozważenia. Czasem wystarczy troszkę się cofnąć i odejść od utartych schematów aby osiągnąć sukces.