Zdecydowałem się na fotowoltaikę i nie żałuję!

Mieszkam na Śląsku. Jak dobrze wiemy województwo śląskie nie należy do miejsc gdzie można pooddychać pełną piersią. W sezonie grzewczym nie ma się nawet ochoty na wyjście z domu, bo od nawdychania się smogu można mieć problemy z układem oddechowym. Nikt nie chce przecież mieć astmy, ani gruźlicy. Nawet dym papierosowy przestaje mi wtedy przeszkadzać w porównaniu z tym co zimą mamy w powietrzu. Chciałem to zmienić i dać innym sygnał do zmian, dlatego zdecydowałem się na panele fotowaltaiczne w swoim domu.

Fotowoltaika Śląsk jest popularna.

fotowaltaikaFotowoltaika Śląsk pozwala mi na wyeliminowanie emisji szkodliwych spalin i dymów do zera absolutnego. Co prawda koszt był o wiele wyższy niż koszt pieców węglowych moich sąsiadów, ale dobry uczynek dla naszej matki Ziemi wynagrodził mi ten wydatek. W końcu chodzi bardziej o ekologię, a nie o ekonomię. Na panele fotowaltaiczne przeznaczyłem około 20 000 złotych, ale dzięki temu mam po pierwsze bezobsługowy system grzewczy w domu, którego praca nie wymaga mojej żadnej ingerencji. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od tego jak długo słońce będzie na niebie, a z tym w Polsce akurat nie ma problemu. Może najcieplej nie jest, ale słońce jest praktycznie codziennie. Po drugie, dzięki fotowoltaice mogę czerpać zupełnie darmową energię i już nigdy nie zobaczę w swoim domu rachunku za prąd. Nie mam dużego domu, a fotowoltaika wytwarza bez problemu wystarczającą ilość prądu, aby ogrzać dom i zapewnić działanie domowych sprzętów. Po trzecie, mam gwarancję działania tego systemu przez 25 lat! Żadne inne urządzenie do wytwarzania energii nie cieszy się tak długą bezawaryjnością. Mam nadzieję, że popularność tych urządzeń wzrośnie, a świadomość ekologiczna Polaków podniesie się i zacznie mieć większe znaczenie od ekonomii. Nie możemy przecież być egoistami i naszym potomkom zostawić planetę na której ledwo da się wytrzymać.

Mam nadzieję, że pójdziemy w kierunku jaki obierają kraje zachodnie i zaczniemy stawiać więcej wiatraków i elektrowni słonecznych i zaczniemy stopniowo rezygnować z palenia węglem i drewnem i korzystać z fotowoltaiki.