Zastosowanie odzieży antyelektrostatycznej

Bezpieczeństwo i higiena pracy jasno określa za pomocą przepisów zasady obowiązujące przy wykonywaniu zawodu. Związane są one nie tylko z samą higieną, ale przede wszystkim bezpieczeństwem pracowników. Szczególnie tyczy się to używanych środków bezpieczeństwa, w tym nawet odzieży roboczej.

Używanie odzieży antyelektrostatycznej wśród pracowników

odzież antyelektrostatycznaMogłoby się wydawać, że wyładowania elektrostatyczne, to niewielkie zagrożenie dla pracowników, którym niewiele może się w takiej sytuacji stać. Niestety w pewnych sytuacjach zapewnienie ochrony przed tymi wyładowaniami to kwestia życia i śmierci. Mowa tutaj o pracownikach pracujących w środowisku zagrożenia wybuchowego, gdzie nawet niewielka iskra może spowodować duże zagrożenie. Odpowiednia odzież antyelektrostatyczna odprowadza ładunki elektrostatyczne z powierzchni ubrania i zapobiega powstawaniu iskry. Kluczem jest tutaj odpowiedni dobór materiałów, które zapewniają te właściwości. W ten sposób chroni się pracowników przed ewentualnym wybuchem. Poza zagrożeniem życia takie ubrania warto wykorzystywać przy pracy z konserwacją urządzeń elektronicznych, takich jak szafy sterownicze, czy też bardziej delikatne urządzenia. W tym przypadku wyładowania elektrostatyczne mogą zniszczyć delikatne układy elektroniczne wrażliwe na najdrobniejsze wyładowania. Ubranie zapewniające ochronę powinno być kompletne, to znaczy, że nie wystarczy tylko założyć antyelektrostatycznej kurtki, aby zapewnić sobie ochronę. Trzeba pamiętać także o spodniach i butach.

Ubrania zapewniające ochronę przez wyładowaniami można nabyć w każdym sklepie BHP. Trzeba poszukać produktów posiadających odpowiednie certyfikaty, gdyż tylko w tym przypadku można być pewnym, że wybuch nam nie zagrozi. W każdym innym przypadku będziemy ponosili ryzyko związane z nieprawidłowo działającą tkaniną.