Wyjątkowość iglaków szczepionych na pniu

 

Któż z nas nie lubi spędzać wolnego czasu na świeżym powietrzu? Przydomowy ogródek wypełniony pięknymi roślinami to marzenie niejednego z nas. Nie wystarczy jednak posiać trawnika i posadzić parę kwiatków i drzewek, żeby ogród zyskał niepowtarzalny klimat i prezentował się świetnie na tle innych – trzeba w to włożyć mnóstwo pracy oraz energii.

Ogródek z iglakami szczepionymi na pniu

iglaki szczepione na pniuBardzo często można spotkać w ogrodach rośliny o nietypowym kształcie, jakiego próżno szukać w naturalnych warunkach. Wielu hodowców-amatorów, a także przypadkowych obserwatorów uważa, że efekt taki osiąga się za pomocą sekatora. Tymczasem jest zupełnie inaczej – roślin takich nie trzeba w żaden sposób przycinać, są to bowiem, na przykład, iglaki szczepione na pniu, czyli drzewka, które swój nietypowy kształt zawdzięczają zastosowaniu specjalnej techniki ingerującej w strukturę krzewów. Technikę te można zastosować zarówno wobec iglaków, jak i drzew liściastych, można także spróbować z krzewami ozdobnymi takimi jak dzika róża – efekty mogą być zdumiewające, ponieważ można wyhodować w ten sposób bardzo specyficzne drzewka, których korona może przypominać swoim kształtem grzyba, parasolkę lub kulę. Faktycznie wygląda to tak, jakby ktoś cierpliwie poprzycinał gałązki, chcąc osiągnąć taki a nie inny kształt, jednak w rzeczywistości jest bardzo prosta technika szczepienia roślin, dzięki której w naszych ogrodach możemy oglądać takie cuda.

Jakkolwiek by było, wszelkie iglaki o nietypowym kształcie oraz inne roślinki powstałe z wykorzystaniem techniki szczepienia dostępne są jako gotowe do wkopania w ziemię sadzonki w każdym dobrym sklepie ogrodniczym – czy to stacjonarnym, czy internetowym. Bez względu na to, gdzie zakupione, rośliny tego typu prawdopodobnie nigdy nie przestaną zachwycać hodowców.