Wszystko co warto wiedzieć o fotowoltaice

 

Współcześnie wiele osób korzysta z prądu wytworzonego w ekologiczny sposób. Jak to zrobić? Jednym z najpopularniejszych sposobów na pozyskiwanie energii elektrycznej jest montaż paneli fotowoltaicznych, które przetwarzają energię słoneczną.

Fotowoltaika – co to jest i jak działa?

fotowoltaika koninJak już wcześniej wspomniałam fotowoltaika konin a właściwie panele fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną w elektryczną. Każdy zestaw podłączany jest do aktualnej instalacji budynku, dlatego nie musimy martwić się o dodatkowe koszty z tym związane. Dzięki takiemu rozwiązaniu mamy tańszy prąd w naszych gniazdkach. Pomimo, że tego typu inwestycja nie jest tania to wiele osób się jednak na nią decyduje, ponieważ koszty bardzo szybko się zwracają. Poza tym w dużym stopniu jesteśmy uniezależnieni od lokalnego dostawcy, a jak wiadomo w elektrowniach często zdarzają się jakieś awarie, przez które nawet kilka dni pozostajemy bez prądu. Nie jest to dla nas komfortowa sytuacja, gdyż w dzisiejszych czasach prawie wszystkie urządzenia potrzebują prądu, aby działać. Obecnie prawie nikt z nas nie wyobraża sobie długich, zimowych wieczorów bez światła czy ogrzewania. Dlatego właśnie warto zainwestować panele fotowoltaiczne. Ich montaż jest bardzo prosty. Możemy nawet to zrobić sami i trzeba będzie zamawiać fachowców, którzy skasują określoną sumę za wykonaną usługę. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że panele są prawidłowo zamontowane to lepiej zdać się na nich. Czasami firmy zajmujące się sprzedażą paneli mają w swojej ofercie dodatkowe usługi takie jak montaż.

Zasada działania paneli jest również bardzo prosta. Ogniwa fotowoltaiczne, z których są one zbudowane zamieniają energię słoneczną w elektryczną. Należy jednak pamiętać, że panele produkują prąd stały, dlatego aby móc korzystać z energii elektrycznej musimy zainstalować falownik, który zamieni prąd stały na prąd zmienny (przemienny).