Winda do przewozu osób

Dźwigi osobowe to urządzenia przeznaczone nie tylko do przewozu osób – jakby sugerowała ich nazwa, ale także do przewozu ciężarów. Np. dźwig osobowy może mieć ograniczenia 630 kg, lub 8 osób, co jednoznacznie sugeruje o możliwości przewozu nie tylko ludzi. Jest to zatem niezbędne urządzenie w każdym wieżowcu.

Dźwigi osobowe, to niezastąpione urządzenie w wysokościowcach

windy osoboweWłaściwie, nie tylko wysokościowce wymagają aby zainstalować w nich windy osobowe. Istnieje stara zasada, że każdy blok o wysokości ponad czterech pięter, musi mieć zainstalowaną windę. Niestety – bloki czteropiętrowe już nie muszą mieć wind osobowych. Ubolewać nad tym mogą jedyne mieszkańcy takich bloków. Aby dostać się na ostatnie piętro w czteropiętrowym bloku, należy średnio pokonać ponad 70 schodów. Może nie jest to dużo, jednak dla wielu osób (szczególnie starszych) może to być dość spory wysiłek. Szczególnie, jeśli muszą pokonywać ten dystans razem z ciężkimi zakupami, niejeden człowiek – nawet młody – czułby się niepewnie. W nowoczesnym budownictwie mogą już występować osobowe windy w niższych blokach (poniżej czterech pięter). Praktycznie w każdym nowym budynku powyżej dwóch pięter są montowane windy. Budujący kierują się przede wszystkim troską o osoby niepełnosprawne, oraz starsze. Główne parametry wind osobowych, to przede wszystkim ich udźwig, ściśle powiązany z powierzchnią windy. Jeśli. np kabina danej windy ma półtora metra kwadratowego, może przewozić ciężar do 630 kilogramów, lub 8 osób. 

Nie należy przekraczać ograniczeń dźwigów osobowych, ponieważ nawet jeśli są na tyle odporne iż mogłyby wytrzymać większy ciężar, jednak w trakcie ich eksploatacji, mogłoby z czasem dojść do niebezpiecznej awarii pomimo tego, że każda winda osobowa podlega cyklicznym badaniom stanu technicznego.