Suszarnia do zboża – jaką wybrać…

Suszarnia do zboża – jaką zakupić? jaką wybrać? czym się kierować? jakie są rodzaje?

Odpowiednie przechowywanie zboża to podstawa. Wie o tym każdy rolnik, każdy producent zboża. Dlatego tutaj konieczne jest dostosowywanie się do tych wymogów i standardów, jakie w tym zakresie obowiązują. Przechowywanie zboża na otwartej przestrzeni, w stodołach, spichlerzach – to już jest przeżytek. Po pierwsze, trudno tam odpowiednio je umieścić – szybko i sprawnie, po drugie – nie spełniają one surowych wymogów.

suszarnia do zbożaTakie przechowywanie zboża może doprowadzać do rozwijania się grzybów, pleśni, do zawilgocenia, do utraty tym samym wartości, jakość zboża. Poza tym sprzyja to namnażaniu się szkodników, gryzoni, myszy oraz szczurów. Klasyczne, tradycyjne spichlerze, które na polskiej wsi oczywiście przeważają, sprzyjają niestety rozwijaniu się tych wszystkich negatywnych czynników. Dlatego warto temu zapobiegać. Na pewno konieczna inwestycja, dla rolnika, producenta zbóż, który poważnie do tego podchodzi, zależy mu na jakości zboża – będzie zakup specjalistycznego sprzętu.
Niezbędna może się okazać suszarnia do zboża. W przypadku producentów rolnych, którzy produkują zboże na masową skalę, zebranie plonów w najbardziej optymalnym terminie, przy wyjątkowo sprzyjającej pogodzie – jest niewykonalne. Nie uda się wszystkiego zebrać w takich warunkach. S to grozi tym, że konieczne będzie zbieranie przy mniej sprzyjających warunkach – wtedy to zboże jest nie najlepszej jakości, jest zawilgocone, a to sprzyja rozwijaniu chorób, rozwijaniu się pleśni. Dlatego nie można do tego dopuszczać. Zboże po zebraniu musi być więc wysuszone. Odpowiednia suszarnia zbożowa jest to więc na pewno zawsze podstawa. Dzięki niej w prosty i szybki sposób ziarno zostanie odpowiednio wysuszone, by nie pojawiły się na nim takie niesprzyjające zmiany.

Dlatego te warunki muszą być w stu procentach spełnione, by nie było takich sytuacji, ze to zboże będzie pozaklasowe – szczególnie w przypadku zboża konsumpcyjnego te wymogi są wysokie. Dlatego jeśli ktoś planuje sprzedaż zboża z takim przeznaczeniem – musi zainwestować w tą suszarnię.