Rekonstrukcje karabinów czarnoprochowych

Strzelectwo tradycyjne jest równie popularne co sportowe, zwłaszcza wśród odtwórców historycznych, przedstawiających wojska wyposażone w dawną broń palną. Czarnoprochowa broń jest bowiem jedynym rodzajem broni palnej, która dostępna jest bez pozwolenia, i bywa znacznie bardziej ekonomiczna od broni sportowej.

Najlepsze egzemplarze broni czarnoprochowej

profesjonalna broń czarnoprochowaWiększość egzemplarzy broni czarnoprochowej służy jako ozdoba w domach, lub jako rekwizyt dla rekonstruktorów. Tylko najlepiej wykonane karabiny i pistolety używane są w strzelectwie klasycznym, a najczęściej wytwarzane są przez jednego z kilku renomowanych krajowych rusznikarzy, zajmujących się bronią historyczną. Profesjonalna broń czarnoprochowa wykonana w nowoczesnym warsztacie rusznikarskim nie tylko nie odróżnia się wcale od pierwowzoru, ale również może być używana do konkurencji strzeleckich. Oczywiście, owe konkurencje odbywają się na znacznie mniejszych dystansach, z racji nieporównywalnie mniejszej celności broni historycznej, choć same konkurencje są również dopasowane do pozostałych właściwości broni. Liczy się tam więc nie tylko celność, ale również szybkość i dokładność przeładowania broni, sama w sobie wymagająca dużej wprawy i doświadczenia. Najczęściej używanym rodzajem broni czarnoprochowej jest bez wątpienia broń lontowa. Jest bowiem najprostsza do wykonania i obsługi.

Pistolety i karabiny skałkowe czy kołowe rzadziej pojawiają się w rękach strzelców rekreacyjnych, gdyż należą do bardzo drogich konstrukcji, a większość zachowanych zabytków to pistolety typowo ozdobne czy paradne, wymagające bardzo dużego nakładu pracy by odtworzyć je wiernie. Wykonane repliki takiej broni są zazwyczaj jednymi z najbardziej ozdobnych i imponujących rodzajów historycznej broni na pokazach.