Podstawowe właściwości silikonu

Pracując nad zastosowaniami kauczuku naukowcy zdołali otrzymać znakomity pod względem parametrów materiał nazywany silikonem. Jest on bardzo szeroko wykorzystywany w najróżniejszych gałęziach przemysłu i znajduje bardzo dużo zastosowań.  Zdecydowanie jest to materiał, który odmienił oblicze wielu branż przemysłu.

Podział i zastosowanie płyt silikonowych

płyty silikonoweProducenci oferują różnorodne płyty silikonowe o nieco odmiennych właściwościach. Spośród wielu na uwagę zasługują białe płyty silikonowe, transparentne oraz czerwone określane mianem technicznych. Różnica między nimi jest taka, że białe i transparentne posiadają atest Państwowego Zakładu Higieny co dopuszcza produkt do kontaktu z żywnością. Zastosowanie silikonu jest bardzo szerokie ze względu na jego niesamowite właściwości fizyczne i chemiczne. Stąd tak ogromne nim zainteresowanie producentów wielu różnorodnych dóbr. Silikon jest elastomerem, który osiąga nieprawdopodobną zdolność rozciągania wynoszącą nawet 300 procent. Jest on absolutnie nieprzepuszczalny dla gazów i cieczy co czyni z niego doskonały materiał izolacyjny. Skupiając się na wymienianiu zalet silikonu należy zwrócić uwagę na jego całkowitą odporność na agresywne i zmienne warunki środowiska zewnętrznego. Na szczególną uwagę zasługuje jego wytrzymałość na oddziaływanie bardzo wysokich temperatur. Detale wykonane z silikonu nie tracą swoich właściwości nawet w temperaturach przekraczających 250 stopni Celsjusza. Co bardzo istotne dla bezpieczeństwa silikon nie ulega zapłonowi lecz skruszeniu. Powierzchnia płyt silikonowych jest niemal idealnie gładka co sprawia, że doskonale przylega do powierzchni i łatwo utrzymać go w czystości. Oferowane płyty silikonowe są bazą surowcową do dalszego ich przetwarzania na różnorodne produkty. Są to między innymi uszczelki oraz elementy izolacji. Po więcej zastosowań należy sięgnąć do stron internetowych producentów. 

Zazwyczaj płyty silikonowe produkowane są w rolkach zawierających różne długości silikonu . Daje to możliwość dopasowania do potrzeb produkcji dowolnych artykułów i stopnia izolacji. Z całą pewnością obecnie nie ma materiału, który może zastąpić silikon na tak szeroką skalę produkcji. Właściwości fizyczne i chemiczne silikonu oraz stosunkowo niski koszt wytwarzania stawiają go wśród największych osiągnięć ludzkości.