Po co wykonuje się metalograficzne badania mikroskopowe?

Badanie mikroskopowe kojarzą nam się głównie z laboratoriami mikrobiologicznymi lub medycznymi. Jednak badania mikroskopowe mogą być wykonywane nie tylko w laboratoriach, często urządzenie jakim jest mikroskop wykorzystuje się również w innych branżach.

Badania mikroskopowe maszyn

metalograficzne badania mikroskopoweCelem każdego badania mikroskopowego jest zbadanie struktury, a także niewidocznych gołym okiem wad materiału. Dodatkowo za ich pomocą można określić wyeksploatowanie materiału, jego degradację, zniszczenie powłok oraz ogólną kondycję. W przypadku metali natomiast dodatkowo można zbadać również poprawność obróbki cieplnej elementów konstrukcyjnych jak na przykład miejsca spawania. Istnieją dwie metody jakimi możemy przeprowadzić metalograficzne badania mikroskopowe. Pierwszą z nich jest metoda inwazyjna polegająca na pobraniu próbki materiału i zbadaniu jej w laboratorium za pomocą mikroskopu optycznego na powiększeniu od 200 do 1800 krotnym. Druga to metoda przenośna, w której wykorzystuje się przenośny mikroskop świetlny. Pozwala ona na wykonanie badań poza obszarem laboratorium. Głównie metalograficzne badania mikroskopowe wykorzystuje się do badania stopnia sprawności maszyn przemysłowych, na podstawie których określa się czas, w którym można je bezpiecznie eksploatować. Przed wykonaniem badań w obu przypadkach, metal należy wyszlifować i wypolerować by uzyskać tak zwany zgład metalograficzny, który poddaje się po wytrawieniu obserwacji pod mikroskopem.

Za pomocą metalograficznych badań mikroskopowych można zbadać każdy metal i stop. Określenie stanu technicznego metalu z którego wykonywane są w większości maszyny przemysłowe, pozwala na zachowanie całkowitego bezpieczeństwa produkcji bez obaw o niespodziewane usterki i awarie w wyniku zbyt wysokiej eksploatacji.