Ogranicznik przepięć – co i jak?

Co to jest w ogóle ogranicznik przepięć? Do czego się to stosuje? Czy jest niezbędny, czy jednak potrzebny? A więc po kolei. Ogranicznik przepięć to takie bardzo zmyślne urządzenie, które gdy na swoim wejściu odbierze większe, niż zakładane napięcie.

Ogranicznik przepięć dobrze mieć

ogranicznik przepięćChodzi o takie jak na przykład jest po przepięciu po włączeniu prądu przez energetyków bądź po uderzeniu piorunem. Są różne typy, które albo odłączają poprzez to prąd w całym obwodzie, albo są takie, które zmieniają obwód i zostawiają tę energię w sobie, tworząc zwarcie. Ogranicznik przepięć dobrze mieć w takim miejscu jak rozdzielnica budowlana lub po prostu w rozdzielnicy w firmie, fabryce czy domu. Obudowy metalowe nie są montowane w ogranicznikach, żeby nie doszło do przebicia. Ich obudowy są większości plastikowe, choć najlepiej, jakby były gumowe, ponieważ guma jest izolatorem. Dlatego właśnie choćby rozgałęźnik gumowy jest najlepszym z rozgałęźników, ponieważ jest odpowiednio zaizolowany. Co więcej można powiedzieć o takim elemencie jak ograniczniki przepięć? Chroni on nasze urządzenia przed spaleniem za pomocą prądu elektrycznego. Przykładowo telewizor przystosowany jest do napięcia 230V, tak więc jego elementy mają około 10% tolerancji, co jednak daje nam plus minus 250V.

Gdy piorun uderzy w linie elektryczną to do obwodu dostaje się kilka tysięcy kilo woltów, więc wszystkie kondensatory i układy scalone są palone. Właśnie dlatego dobrze, jeżeli ogranicznik przepięć tam(tzn w naszej domowej rozdzielnicy) się znajduje.