Odzież ochronna pierwszej kategorii

Obecnie produkowana i wykorzystywana odzież ochronna dzielona jest na kilka kategorii. W zależności od jakości wykonania i odporności na czynniki szkodliwe oraz przeznaczenia określona jest mianem odpowiedniej kategorii.

Szkolenia BHP Częstochowa tu dowiesz się potrzebnych rzeczy na temat bezpieczeństwa pracy

Najniższą ochronę zapewnia odzież ochronna pierwszej kategorii. Dawniej była uznawana jako odzież robocza. Obecnie nabrała nieco innego wymiaru. Odzież zakwalifikowana do najniższej kategorii charakteryzuje się najniższą ochroną jaką może zapewnić człowiekowi podczas wykonywania pracy w niebezpiecznych oraz szkodliwych warunkach. Zwykle jest to odzież o nieskomplikowanej konstrukcji oraz wykonana z niewysokiej jakości powszechnie dostępnych materiałów. Jest to odzież nieposiadająca szczególnych funkcji. Ma zapewnić głównie komfort wykonywanej pracy i chronić przed zabrudzeniami środkami chemicznymi.

szkolenia BHP CzęstochowaJest to również odzież, która może uchronić przed niebezpieczeństwem związanym z wysoką temperaturą, ale tylko do pewnego stopnia i w niedługim czasie. Ważną funkcją jest również ochrona przed czynnikami atmosferycznymi. Do tej kategorii zaliczają się bowiem ubrania chroniące przed chłodem, deszczem, wiatrem, itp. Odzież pierwszej kategorii to głównie odzież niewysokiej jakości. Spełnia podstawowe funkcje, ale nie zachwyca swoją funkcjonalnością. Nie zapewnia dużego bezpieczeństwa. Nastawiona jest raczej na zapewnienie odpowiedniego komfortu pracy w mało szkodliwym środowisku. Jednocześnie jej nieskomplikowana struktura sprawia, że jest łatwo dostępna i niezbyt droga. Dzięki czemu staje się popularna nie tylko wśród pracowników przemysłowych, ale również przeciętnych ludzi wykonujących pewne domowe obowiązki. Widzimy więc, że choć odzież pierwszej kategorii nie jest niczym wyjątkowym spełnia pewne funkcje i jest najbardziej popularna wśród przeciętnego społeczeństwa. Znacznie ułatwia wykonywanie wielu czynności, dzięki czemu nigdy nie skończy się zapotrzebowanie na nią. W odróżnieniu od odzieży innych kategorii jest bardziej funkcjonalna oraz komfortowa. Takich rzeczy możemy się dowiedzieć w miejscach typu szkolenia BHP Częstochowa.