Obowiązkowe aparaty KTG na oddziałach położniczych

 

Świat medycyny od kilkunastu lat diametralnie się rozwinął. Kiedyś rodzice nie znali płci dziecka zanim się ono nie narodziło. Nie dowiadywali się o ewentualnych chorobach płodu, a tym bardziej nie wykonywało się żadnych operacji dziecku jeszcze w łonie matki. Dziś płeć dowiemy się dzięki badaniu USG już w 15 tygodniu ciąży. Możemy też monitorować tętno płodu oraz ilość skurczy macicy, a to wszystko dzięki badaniu KTG, które wykonuje się w zaawansowanej ciąży.

Badanie KTG ratuje życie

Aparat KTGJak tylko kobieta zachodzi w ciąże jej życie diametralnie się zmienia. Z każdym dniem boi się o swoje nienarodzone dziecko. Chce dla niego jak najlepiej dlatego dba o siebie, zdrowo się odżywia, zrezygnowała z alkoholu i regularnie chodzi na wizyty do ginekologa. Kiedy szczęśliwie się zbliża do wyznaczonej daty porodu jej wizyty u lekarza lub w szpitalu są częstsze. Kiedy jest już po terminie napewno podłączana jest do specjalnego sprzętu medycznego. Badanie tętna płodu sprawdza aparat KTG. Jest to sprzęt niezbędny na każdym oddziale położniczym. Coraz częściej spotykamy go także w dobrze zaopatrzonych gabinetach ginekologicznych zwykle prywatnych. Badanie KTG sprawdza także, czy macica się kurczy i czy zaczyna się akcja porodowa. Jeśli ciąża jest zagrożona badanie KTG służy także do zapisu ruchów płodu, które świadczą o dotlenieniu dzidziusia w brzuchu mamy. Zatem aparaty KTG są sprzętem, który służy do monitorowania zdrowia dziecka i podczas nieprawidłowości można podjąć szybką decyzję o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia.

Każdy szpital, w którym rodzą się dzieci musi posiadać kilka aparatów KTG. Jest to sprzęt niezbędny, ratujący ludzkie życie. Kosztuje kilka tysięcy, ale jego zalety są dużo większe od ceny. Dla zdrowia nienarodzonego dziecka oraz spokoju przyszłej mamy, takie badania wykonywane są w szpitalach przynajmniej dwa razy dziennie.