Narty czy snowboard?

Dla wielu osób planujące swój wypoczynek w górach pytaniem kluczowym jest: snowboard czy narty? Oba pozwalają na zjazd ze stoków po śniegu, można ich używać też na igelicie, oba cieszą się mniej więcej taką samą popularnością, a ich ceny są porównywalne.

Co lepsze – narty czy snowboard?

Serwis narciarskiCo więc wybrać? Obie dyscypliny można uprawiać zarówno rekreacyjnie, jak i wyczynowo, oba są obecne na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Obie wymagają ogólnej sprawności fizycznej, także nie ma specjalnych ćwiczeń czy dyscyplin, które powinniśmy trenować zanim podejmiemy zimowe wyzwanie. Serwis narciarski warszawa podaje, iż obie są równie trudne (lub równie łatwe) do nauki, ogólnie przygotowanie zabiera podobną ilość czasu, reszta zależy od indywidualnych możliwości i preferencji. Osoby wrażliwe na kontuzje nóg (w szczególności kolan) powinny wybierać deskę snowboardową, osoby wrażliwe na kontuzje rąk (szczególnie nadgarstków i łokci) powinny wybrać narty, które mają kijki pomagające w staniu i manewrowaniu. Narty dają większą swobodę stylów jazdy i nadają się do biegania, w przeciwieństwie do snowboardu. Na snowboardzie ciężko jest stać, bo trzeba robić to na krawędzi deski, ciężko się pokonuje płaskie odcinki trasy, bo nie mamy czym się odpychać, ciężej się nią hamuje, bo nie można wykorzystać ,,metody pługowej”, czyli złączenie nart czubkami przy odchyleniu tyłu. Te wady sprawiają, że narty są lepsze dla początkujących, którzy nie nauczyli się pokonywania śnieżnych tras, zjazdu po lodzie, nie mają jeszcze takiej sprawności fizycznej.

Wypożyczalnia nart biegowych czy innych nart jest częściej obecna nie tylko na stokach, ale również w sklepach z artykułami narciarskimi znajdującymi się poza górami np. w Warszawie, niż wypożyczalnia desek snowboardowych, co jest bardziej wygodne dla osób, które nie posiadają jeszcze sprzętów.