Legalne zatrudnianie cudzoziemców

Zapewne doskonale Państwo wiedzą, że od kilku lat w naszym kraju brakuje specjalistów wykonujących różne prace. Od jakiegoś czasu z Polski wyjeżdżają również ludzie, którzy posiadają tzw. „fach w ręku” w kwestiach związanych z pracami fizycznymi. W związku z tymi wyjazdami konieczne bywa poszukiwanie i zatrudnianie w Polsce obcokrajowców.

Pozyskiwanie pracowników do firm

pozyskiwanie pracowników z ukrainyW roku 2011 dla Polaków otworzył się rynek pracy za granicą. Od tego czasu bardzo dużo osób postanowiło wyjechać do takich krajów jak Holandia, Niemcy, Belgia czy też Wielka Brytania. Nie da się ukryć, że w polskich firmach zaczęło automatycznie brakować chętnych do pracy. W związku z tym koniecznością dla wielu przedsiębiorstw było pozyskiwanie pracowników z Ukrainy. Kraj ten słynie z bardzo dużego bezrobocia więc Ukraińcy bardzo chętnie przyjeżdżają do Polski. Dzięki temu, że emigrują z Ukrainy to pojawia się dla niech realna szansa na poprawienie swojej sytuacji materialnej. Dla osób z Ukrainy pracujących w Polsce nasze zarobki są bardzo duże. Gdy Ukraińcy wydają zarobione w Polsce pieniądze na terenie Ukrainy to w rzeczywistości mogą za nie kupić naprawdę dużo. Praca w naszym kraju jest więc dla wielu Ukraińców spełnieniem marzeń. Z reguły jest tak, że Ukraińcy są zatrudniani w Polsce w różnych pracach fizycznych. W szczególności często słyszy się o zatrudnianiu Ukraińców do firm budowlanych oraz zakładów produkcyjnych.

Ogólnie rzecz biorąc zatrudnianie w Polsce Ukraińców jest obecnie znacznie łatwiejsze niż było dotychczas. Polskie prawo pracy się w tym zakresie nieco zmieniło ponieważ ustawodawcy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że polskie przedsiębiorstwa zaczynają odczuwać znaczne braki kadrowe. W Polsce oprócz Ukraińców często zatrudniani są Gruzini oraz Białorusini.