Lampy wspomagające uprawę roślin

 

Niektóre gatunki roślin, uprawiane w domu, wymagają więcej uwagi i pielęgnacji. Kwiaty doniczkowe, postawione na parapecie dadzą radę pobierać światło słoneczne zza szyb, ale te postawione w głąb domu mają nieco cięższe zadanie. Rozwiązaniem tej sytuacji mogą być lampy, zapewniające oświetlenie wtedy, kiedy tego potrzebujemy.

Sztuczne oświetlenie dla roślin

lampa do uprawy roślinWybór oświetlenia do hodowli może nie wydawać się oczywistą sprawą, ponieważ każdy gatunek ma swoje własne, indywidualne wymagania. Jedno jest jednak pewne – światło daje możliwość rozwoju i jest niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu organizmów. Jakie są rodzaje lamp na rynku, przeznaczonych do tego celu? Prym wiodą lampy LED. Są one praktyczne i skutecznie oszczędzają energię, przez co okres ich użytkowania jest wydłużony w porównaniu z innymi typami oświetleni. Są one nieco droższe od zwykłych „świetlówek”, ale przez wydłużony okres działania, cena bardzo szybko się zwraca. Mają też możliwość dobrania natężenia naświetlania do aktualnych potrzeb rośliny. Dobra lampa do uprawy roślin zapewnia odpowiednie natężenie naświetlania, barwę i długość promieni. Wszystkie te czynniki muszą być zbilansowane wobec siebie i współgrać, tworząc najlepsze możliwe warunki rozwoju. Lampy typu HPS i MH są używane w większych, lecz zamkniętych i pozbawionych prawdziwych promieni słonecznych, hodowlach. Wytwarzają odczuwalne ciepło, co rzadko zdarza się w przypadku lamp LED. To może być minusem dla niektórych użytkowników.

Można kierować się tylko ceną i wybrać najtańszą lampę fluorescencyjną, ale nie zawsze będzie to najlepsze rozwiązanie. Rośliny używają światła do bardzo ważnego procesu fotosyntezy, która wpływa na całe środowisko; rośliny hodowane w domu zapewniają dodatkową dawkę tlenu.