Krówki z nadrukiem– co to i skąd to?

Krówki to nazwa robocza cukierków wytworzonych z mleka cukru i masła. Cukierki te na skalę przemysłową zostały wprowadzone w XX wieku w Poznaniu. Wcześniej niemal każdy w domu samemu robił podobne cukierki (sam byłem kiedyś w miejscu, gdzie do dzisiaj wykonują domową metodą cukierki typu krówki z nadrukiem reklamowym i marketingowym)

Skąd ta nazwa? Krówki?

krówkiAno nazwa wywodzi się stąd, że na opakowaniu cukierków była narysowana krówka – to wszystko nie ma większej filozofii. Oczywiście po pierwszej firmie produkującej krówki powstawały nowe. Tak więc po kilku latach Polska była opanowana przez krówki aż do czasu wojny. Podczas trwania wojny oczywiście produkcja była wstrzymana, albo większość szła na eksport do III Rzeczy. Nie był to dobry okres dla Polskiego interesu. Później wszedł komunizm – krówki z nadrukiem reklamowym i marketingowym wróciły do produkcji i od nowa podbijały serca Polaków. Każdy lubił krówki nie ważne starszy czy młodszy – każdy chciał od czasu do czasu sobie jedną czy dwie skubnąć. Jednak jak ze wszystkim w tamtym okresie – był problem. Nie można było dostać ich tak od ręki. Ogólnie dziwny był wtedy okres, skoro pięcioletni maluch był nieraz droższy od tego świeżo wyprodukowanego. Ale co zrobić. Później, po roku 89 mentalność komunistyczna jeszcze w narodzie trwała. Każdy chciał i lubił krówki więc był popyt na nie – a z racji kapitalizmu do sklepów napływało coraz więcej towarów. Pamiętam jak jako dziecko zajadałem się krówkami w żółtym opakowani z narysowaną krową, normalny smak dzieciństwa. Dziś jednak odchodzi to do lamusa. Czemu? Każdy dziś albo woli zjeść jakiś wykwintny deser albo iść na siłownię a o krówkach nie chce słyszeć. Dlatego firmy to podłapały i krówki z logo firmy podbijają dziś reklamę. Idąc na targi szkół, pracy itp. krówki z nadrukiem reklamowym ewidentnie górują nad inną formą reklamy, co pokazuje, że jednak w naszej głowie ciągle te krówki gdzieś siedzą i mądre głowy chcą nam przypomnieć smak dzieciństwa i zachęcić nas do pracy w ich firmie. Cukierki te są używane też jako inne funkcje.

Np jako krówki reklamowe cennik. Ogólnie słyszałem, że wielu producentów krówek przerobiło nazwy na z krówki producent na krówki z nadrukiem reklamowym i marketingowym producent – czemu? Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze i zysk.