Korekcja astygmatyzmu okularami i soczewkami

Okuliści coraz częściej diagnozują w swojej praktyce wadę wzroku, jaką jest astygmatyzm. Bardzo często wada ta idzie w parze z krótkowzrocznością. Na szczęście astygmatyzm czyli niezborność można dość łatwo korygować – dokładnie tak samo jak w przypadku krótkowzroczności i dalekowzroczności.

Rodzaje astygmatyzmu: regularny i nieregularny

poradnia okulistyczna bydgoszczAstygmatyzm może być korygowany okularami lub szkłami kontaktowymi. Warto jednak dowiedzieć się więcej o tym schorzeniu. Po pierwsze astygmatyzm to wada wzroku, która wcale nie musi dotyczyć tylko soczewki oka. Równie dobrze astygmatyzm może dotyczyć rogówki oka. W astygmatyzmie chodzi przede wszystkim o to, że dochodzi do zaburzenia symetrii obrotowej oka. Do astygmatyzmu dochodzi wtedy, kiedy oko ma większą szerokość niż wysokość. To właśnie wtedy soczewka i rogówka nie są w stanie skupiać światła w konkretnym obszarze siatkówki. Obraz jest więc rozmazany w jednym z kierunków. Dobra poradnia okulistyczna bydgoszcz na pewno bardzo szybko poradzi sobie z korekcją tej wady. Powstały nawet specjalne soczewki kontaktowe dla osób cierpiących na astygmatyzm. Są one nieco droższe od soczewek dla osób z krótkowzrocznością i dalekowzrocznością, ale na pewno warto je stosować. Charakterystyczne dla astygmatyzmu jest to, że pacjent widzi obraz nieostro niezależnie od tego, jak daleko znajduje się od danego punktu. Nieostre widzenie dotyczy zarówno przedmiotów widzianych z bliska jak i z daleka.

Czasami nawet dobre szkła nie są w stanie w pełni skorygować astygmatyzmu. Dlatego z tą wadą najlepiej udać się do dobrego specjalisty. Ogólnie astygmatyzm można podzielić na regularny i nieregularny. Mimo wszystko astygmatyzm regularny dzieli się dodatkowo na wiele innych wad wzroku jak np. niezborność niezłożona, złożona, mieszana, prosta, odwrotna oraz skośna.