Kleszcz – walka z niepozornym wrogiem

Problemy związane z kleszczami nawracają każdego roku. Mimo, że jest to niezwykle mały pajęczak potrafi przynieść druzgocące skutki dla naszego organizmu. Na ich ukąszenia są narażeni zarówno ludzie jak i zwierzęta. Warto więc przed nimi chronić zarówno siebie, jak i swoich pupili – szczególnie tych, które uwielbiają błąkać się po zaroślach. 

Objawy występujące po ugryzieniu przez klaszcza

kleszcze objawySzczyt aktywności kleszczy przypada na maj. Niemal przez cały okres kiedy w naszym kraju jest ciepło jesteśmy narażeni na spotkanie z nimi. Możemy je spotkać szczególnie w miejscach z dużą roślinnością. Bezpieczeństwo zachować powinniśmy wybierając się do lasu, na łąkę, do parku oraz na działki rekreacyjne. Jednak dlaczego spotkanie z nimi jest tak niebezpieczne? Pajęczaki te roznoszą wiele niezwykle groźnych dla naszego organizmu chorób. Najczęściej utożsamianą z nimi chorobą jest borelioza. Jednak do równie często spotykanych należy kleszczowe zapalenie mózgu, dur powrotny czy ospa riketsjowa. Liczba kleszczy zakażonych boreliozą jest jednak tak ogromna, że to właśnie ona najczęściej stanowi zagrożenie. To co działa na naszą niekorzyść, to fakt, że ugryzienie tych pajęczaków nie powoduje bólu. Dzieje się tak ponieważ wprowadzają one do naszego organizmu substancje znieczulające. Przez to może minąć dużo czasu zanim uświadomimy sobie, że kleszcz wgryzł się w nasze ciało. W przypadku ugryzienia przez kleszcze objawy nie występują od razu, pojawiają się w okresie od 3 do 40 dni, gdy pajęczak przeniósł do naszego organizmu bakterie.

Pierwszym niepokojącym objawem powinien być dla nas rumień wędrujący. Przyjmuje on czerwony kolor, powiększa się by później zniknąć. Innym objawem występującym z rumieniem jest uczucie grypopodobne oraz senność i zaburzenia równowagi. Jeśli wiemy, że ukąsił nas kleszcz i pojawiły się u nas niepokojące objawy należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.