Karnisz niezbędnym elementem do dekoracji okna

 

Nie bez racji uważa się, że okna są wizytówką domów i mieszkań. Szczególnie współcześnie, kiedy okna są duże i często zajmują całą powierzchnię  ściany. Dlatego dekorowanie okien jest jednym z najważniejszych elementów wystroju pomieszczeń. Oczywiście są firmy, które zajmują się tym profesjonalnie w całym procesie poczynając   od projektu, na wykonaniu kończąc.

Jak wykorzystać karnisz do dekoracji okna? 

karnisz metalowy podwójnyAby udekorować, szczególnie duże okna, potrzebne są urządzenia wspierające. Należy do nich karnisz metalowy podwójny. Głównymi elementami dekoracyjnymi okien są firany  i zasłony.  Występują one równocześnie, dlatego stosowany jest karnisz podwójny, czyli urządzenie podtrzymujące doczepione doń tkaniny firan i zasłon. Karnisz zamontowany jest na stałe do ściany nad oknem. Do karnisza przyczepia się tkaniny w jednym  rzędzie firanowe, zaś w drugim zasłonowe.  Firany są z tkanin lekkich, zwiewnych i przejrzystych. Najczęściej wybierane są w odcieniach bieli, ale inne kolory pastelowe są coraz bardziej popularne. Długością sięgają do parapetu lub do samej ziemi. Zwisają lużno lub są udrapowane. Jednak zawsze są umocowane do jednego  ramienia karnisza. Zasłony,  dla których przeznaczone jest drugie ramie karnisza, W przeciwieństwie do firan, tkaniny zasłonowe są gęste, ciężkie ale elastyczne, łatwe do udrapowania.  Dekoracja okna, to  zależność  między firaną, a zasłoną ujęta w artystycznej formie.

Oprócz karniszy metalowych ,  stosowane są jeszcze karnisze drewniane, ewentualnie plastikowe. Jednak metal  jest najtrwalszy, najbardziej wytrzymały i elegancki. Można go również  pomalować, jeśli koncepcja artystyczna tego wymaga. Do obu ramion karnisza można dobrać elementy narożne, które są oddzielnie sprzedawane w dużym wyborze.  Karnisze są do kupienia  w sklepach specjalistycznych, marketach , a także on-line.