Jak należy postępować z odpadami opakowaniowymi

W sklepach towary zapakowane są w różnego rodzaju opakowania. Mogą być one foliowe, papierowe, szklane itd. Wszystkie opakowania zaliczane są do odpadów opakowaniowych. W gospodarstwach domowych tego rodzaju odpady występują najczęściej.

Domowy recykling opakowań

recykling odpadów opakowaniowychGospodarstwa domowe mogą prowadzić recykling odpadów opakowaniowych poprzez odpowiednią segregację odpadów. Takie surowce, które są odpowiednio przechowywane, mogą zostać powtórnie użyte w produkcji. Pojemniki na śmieci są w różnych kolorach, aby umieszczać, w nich odpowiedni rodzaj śmieci. Niebieski kolor kosza oznacza, że jest on przeznaczony na papier. Żółty kosz przeznaczony jest do segregacji plastiku. Zielony kosz dedykowany jest na szklane opakowania. Jeśli mieszkamy w domu, warto zaopatrzyć się w celu specjalne kosze, które ułatwią segregację. Jeśli masz ogródek, śmieci organiczne możesz przeznaczyć na kompostownik. Kartonowe pudełka, w których często kupujemy buty lub różnego rodzaju sprzęty mają szanse uzyskać drugie życie w naszym domu. Mogą zostać wykorzystane do przechowywania m.in.: przypraw, zabawek, dokumentów. Taki karton może być przydatny również podczas wysyłki paczek. Metalowe puszki mogą posłużyć do wykonania świecznika lub wazonu. Plastikowe pudełka po lodach lub margarynie mogą przydać się do mrożenia resztek z obiadu. Plastikowe butelki po napojach można użyć jako doniczki. Wystarczy odciąć do połowy górną część butelki, następnie dolną część pomalować farbą. Plastikowe nakrętki możemy wykorzystać w celach charytatywnych. Zbierane są one przez wiele fundacji.

Potem sprzedawane w punktach skupu surowca wtórnego. Uzyskane pieniądze są bardzo przydatne w wielu zbiórkach na leczenie. Plastikowe nakrętki można łatwo zamienić na granulat, który używany jest do produkcji plastikowych opakowań lub butelek.