Jak leczyć zespół stresu pourazowego?

Pojęcie zespołu stresu pourazowego większość z nas kojarzy z weteranami wojennymi. O ile dotyka on w szczególności tę grupę, nie oznacza to jednak, że jedynie żołnierze mogą stać się jego ofiarami. PTSD może dotyczyć nawet najbliższych osób z Twojego otoczenia. Jak go rozpoznać i pomóc osobie, nią dotkniętym? 

PTSD – leczenie w Warszawie 

silny zespół stresu pourazowego w warszawieŹródłem stresu pourazowego jak łatwo wywnioskować z samej nazwy jest przeżycie traumatycznego wydarzenia. Nie bez powodu więc zaburzenie to utożsamiane jest z weteranami wojennymi, którzy byli świadkami działań wojennych. Jednak traumatycznym wydarzeniem może być nie tylko wojna. Wokół nas każdego dnia rozgrywają się dramaty, które odciskają silne piętno w psychice ludzi. PTSD może pojawić się u każdego bez względu na pochodzenie etniczne, płeć czy wiek. Wiele dzieci boryka się z tym zaburzeniem wywołanym traumą rodzinną, przemocą w domu czy śmiertelnym wypadkiem najbliższej osoby. Zespół stresu pourazowego objawia się silnymi, niepokojącymi myślami i uczuciami związanymi z konkretnym wydarzeniem, nawet jeśli miało ono miejsce w odległej przeszłości. Objawiają się nie tylko w rzeczywistości, ale bardzo często również w czasie snu. Sam proces leczenia osoby borykającej się z zaburzeniem jest stopniowy. Długie odczuwanie negatywnych emocji nie może zostać wyleczone podczas jednej sesji terapeutycznej. Dlatego też tak ważny jest wybór odpowiedniej placówki, w której będziemy mogli liczyć na długoterminową pomoc. Jeśli cierpisz na silny zespół stresu pourazowego w warszawie odnajdziesz wielu terapeutów i psychologów, którzy pomogą Ci uporać się z silną traumą. 

Aby dowiedzieć się, czy dolegliwości, które odczuwamy mają związek z PTSD warto zapoznać się z głównymi objawami tego zaburzenia. Nigdy jednak nie jesteśmy w stanie ocenić źródła niepokojących emocji, jeśli nie skonsultujemy ich ze specjalistą.