Gdy wózek jest konieczny

Konieczność poruszania się na wózku inwalidzkim to dla wielu osób totalny dramat. W zasadzie należałoby powiedzieć, że nie znajdziemy osoby, która cieszyłaby się z faktu, że jeździ na wózku.

Dźwigi towarowe mają wiele zastosowań

Nie można, bowiem zaprzeczyć, że jest o uciążliwe, a co najważniejsze bardzo ogranicza życie. Chociaż na każdym kroku powtarza się, aby wyrównywać szansę, nie dyskryminować niepełnosprawnych i ułatwiać im życie. Wciąż jest to dość problematyczna kwestia i nadal niewiele się zmienia, ale tak naprawdę jest wiele możliwości i prostych rozwiązań, które mogą ułatwić Zycie takim osobom.

dźwigi towaroweNie chodzi o to, żeby żyć za osoby niepełnosprawne i wszędzie im ustępować. Chodzi raczej o to, żeby tak zmienić naszą rzeczywistość, aby ich życie było prostsze, wolne od zmartwień, że gdzieś nie można dojść, dojechać, czegoś zrobić, gdzieś wejść. Tak naprawdę utrudnienia spotykamy na każdym kroku. Chodniki pełen wybojów i wysokie krawężniki to pierwsza przeszkoda. Autobusy wysoko-podłogowe, czy zupełnie niedostosowane do wózków wejścia do autobusów i pociągów. Jak radzić sobie w takiej sytuacji, jeśli nie posiada się samochodu? Czy takie osoby mają siedzieć w domu i czuć się wykluczone? Takie podejście jest zupełnie nielogiczne i niesprawiedliwe. Zawsze trzeba szukać jakiś rozwiązań. Weźmy na przykład poruszanie się po budynkach, firmach, urzędach. Teraz w nowym budownictwie winda jest standardem, ale nie wszędzie są dźwigi towarowe. W wielu miejscach nie ma nawet podjazdu. Nikt nie myśli o tym, że ktoś niepełnosprawny może chcieć wejść na ostatnie piętro. Jak ma sobie w takiej sytuacji poradzić? Problemy pojawiają się także w wielu innych aspektach. Przed wszystkim należałoby wspomnieć o tym, że bardzo wąskie są np. korytarze w różnych budynkach, jak również drzwi. Niestety jeśli nie mamy doświadczenia z jazda na wózku i nie mamy w rodzinie nikogo, kto musi poruszać się na wózku, nie wiemy z czym to się wiąże. Dopiero w momencie, gdy jest taka potrzeba zaczynamy zauważać wszelkie niedogodności w naszym otoczeniu.