Galwanizacja ochroną przed korozją

 

Proces galwanizacji opiera się na wykorzystaniu zjawiska elektrochemicznego. Dochodzi podczas niego do przepływu prądu między elektrodami umieszczonymi w kąpieli galwanicznej. Głównym zadaniem jakie niesie ze sobą ten proces jest wytworzenie antykorozyjnej powłoki na obrabianym materiale, co przekłada się na zwiększoną ochronę.

Na czym polega proces galwanizacji?

galwanizernia bydgoszczSam proces galwanizacji przebiega w odpowiedniej kąpieli, w której znajdują się elektrolity. Do roztworu wkładane są przedmioty, które mają zostać poddane obróbce, a także sama elektroda. Na pierwszy rzut oka całość podczas galwanizacji przypomina wielką baterię, w której zachodzą procesy elektrochemiczne, przez które dochodzi do osadzenia się jonów zawartych w elektrolicie. Tworzą one cienką warstwą na powierzchni umieszczonego w kąpieli materiału. Bardzo często podczas galwanizacji nakłada się wiele powłok. W przypadku początkowych warstw wykorzystywane są tańsze metale, z kolei finalnie nakładany jest droższy. Wówczas materiał poddawany obróbce zyskuje nowe właściwości. Mijając ulice możemy wielokrotnie napotkać banery reklamujące oferowanie tego typu usług. Jeżeli interesuje nas dobra galwanizernia bydgoszcz jest miastem, w którym odnajdziemy wiele doświadczonych firm zajmujące się kąpielami galwanicznymi. W przypadku osób nie mających nigdy styczności z danym procesem rodzi on wiele pytań. Wbrew skomplikowanej nazwie jest on bardzo prostym procesem. Nie zdając sobie sprawy z tego, każdego dnia bardzo często dotykamy bądź korzystamy z przedmiotów, które zostały poddane galwanizacji.

W skrócie proces galwanizacji polega na pokryciu obrabianego metalu warstwami innego bądź innych metali. Z pewnością słyszeliśmy bowiem o elementach miedziowanych, chromowanych, cynkowanych czy złoconych. Dzięki temu cena wielu produktów jest znacząco niższa, niż gdyby miały one zostać wykonane w całości z droższego materiału.