Elewacja z blachy

Blacha jest materiałem najczęściej stosowanym na pokrycia dachowe. Niewielu jednak wie, że umiejętnie dobrana i położona może zostać zastosowana na elewacjach domów. Najlepiej prezentuje się w przypadku nowoczesnych domów, które mają uproszczoną bryłę. Najczęściej stosowaną w tej formie blachą jest ocynkowana i powleczona powłoką ochronną bądź cynkowo-tytanowa. 

Zastosowanie blachy na elewacji 

blachy elewacyjneJak łatwo się domyślić blachy elewacyjne cechują się wysoką odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Sprawia to, że ten rodzaj elewacji jest niezwykle trwały. Walory wizualne tego materiału stają się coraz bardziej doceniane przez wielu projektantów oraz inwestorów. Stosując tego rodzaju rozwiązanie możemy także liczyć na dobrą izolację termiczną. Wielu producentów posiada w swojej ofercie różnego rodzaju powłoki. Możemy spotkać się z blachami o wysokim połysku jak i również w macie. Mamy również możliwość zakupu blachy o powłoce drewnopodobnej. Ze względu na lekkość materiału, blacha jest stosunkowo łatwa w montażu. Doskonale współgra z innymi materiałami elewacyjnymi. Możemy zatem śmiało wykorzystywać ją na niewielkich powierzchniach ścian zewnętrznych. Często spotykanym zabiegiem jest wyróżnienie elewacją z blachy mniejszej bryły domu bądź zastosowanie jej w górnych partiach ścian tak, aby w naturalny sposób schodziła z dachu na elewację. Z zastosowaniem blachy w formie elewacji możemy spotykać się najczęściej w przypadku nowoczesnych biurowców czy galeriach handlowych. Wiele osób prywatnych przekonuje się jednak do tego rozwiązania w swoim nowo powstającym domu jednorodzinnym. 

Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom jakie niesie ze sobą blacha istnieje wręcz nieograniczona możliwość kompozycji, które mogą z niej powstać. Do wykończenia ścian zewnętrznych w głównej mierze wykorzystuje się panele elewacyjne oraz blachy trapezowe i faliste.