Domowa fermentacja czyli robimy wino

Każdy miłośnik dobrego wina z pewnością chociaż raz w życiu zastanawiał się nad zrobieniem własnego, domowego trunku. Butelka pysznego wina własnej roboty umili niejeden jesienny wieczór, czy też zrobi wrażenie na zaproszonych gościach. Często jest to także dobry sposób na spożytkowanie nadmiaru owoców z własnego ogrodu, czy sadu.

Balony, gąsiory, wiadra i potrzebne akcesoria

wiadro fermentacyjneZanim jednak przystąpimy do działania, warto zaopatrzyć się w podstawowe wyposażenie domorosłego winiarza. Zapewne każdy z nas widział w swoim życiu wielki, szklany balon lub gąsior, najczęściej w piwnicy dziadków. Może niejeden nawet próbował po kryjomu zakazanego wówczas trunku. Otóż właśnie to szklane naczynie jest podstawą wyposażenia  przy produkcji wina. W zależności od ilości owoców, jakie chcemy wykorzystać, kupujemy większy, bądź mniejszy balon. Pamiętajmy, aby dopasować do niego kosz lub inną osłonę, chroniącą od uszkodzeń mechanicznych. Ze względu na szerokość otworu, wyróżniamy balony wąskotorowe i szerokotorowe. Te drugie są znacznie wygodniejsze w obsłudze. Kolejnym elementem jest korek do balonu. Pamiętajmy aby dopasować go do szerokości szyjki. Najlepszy będzie ten wykonany z gumy, posiadający otwór na rurkę fermentacyjną, która jest kolejnym niezbędnym drobiazgiem. Szklana rurka służy do uwalniania nagromadzonych w procesie gazów, jak również, wypełniona wodą, chroni nasz trunek przed zanieczyszczeniami. Ostatni element to gumowy wężyk do ściągania gotowego już wina. Możemy się również spotkać z pojęciem: wiadro fermentacyjne. To nic innego, jak wykonany z tworzywa sztucznego odpowiednik szklanego balona na wino. Dzięki szerokiemu otworowi, wiadro fermentacyjne jest praktyczne i bardzo łatwe w utrzymaniu w należytej czystości. Kilka dostępnych pojemności pozwoli na dostosowanie go do własnych potrzeb.

Okazuje się, że nabycie potrzebnych akcesoriów nie jest żadnym problemem. Nie ma ich tak dużo, jakby się mogło wydawać. Cały nabyty sprzęt posłuży nam przez długi czas, zatem dalsze inwestycje wiążą się już tylko z zakupami spożywczymi. Owoce, cukier, drożdże, trochę dobrych chęci i dużo cierpliwości, to przepis na smaczne, domowej produkcji wino.