Dokładne rekonstrukcje hełmów historycznych

Odtwórcy przedstawiający średniowiecznych zbrojnych i rycerzy mają ogromny wybór wyposażenia, wzorowanego na ikonografii i znaleziskach. Hełmy są bodaj najbardziej zróżnicowanym elementem wyposażenia, gdyż zachowało się bardzo wiele egzemplarzy, na których rzemieślnicy wzorują swoje twory.

Hełmy dla średniowiecznych zbrojnych

hełmy średniowieczneNa pokazach i imprezach historycznych najczęściej można zobaczyć zbrojnych wyposażonych w bascinety, zarówno z wizurą jak i bez niej. Są to bowiem najbardziej rozpowszechnione hełmy średniowieczne, które używane były zarówno przez rycerstwo jak i przez zbrojnych na całym terenie Europy. Hełmy te są dość ciężkie, i doskonale chronią przed najmocniejszymi uderzeniami. Mogą mieć też wiele odmian wizury, w tym najpopularniejszy psi pysk, lub też klappvisier, często noszony w hełmach niemieckich. Odmiana psiego pyska o trójkątnym kształcie wizury jest natomiast popularna wśród odtwórców wcześniejszych okresów. Równie rozpoznawalnymi hełmami są salady, głównie ze względu na bardzo charakterystyczny kształt i wizurę. Te hełmy przede wszystkim używane są przez szeregowych ciężkozbrojnych, aczkolwiek czasem noszą je zamożni rycerze, głownie w połączeniu ze stalowymi podbródkami i obojczykami. Łucznicy natomiast preferują kapaliny, hełmy wyglądające niczym kapelusz z szerokim rondem. Chronią one równie dobrze jak pozostałe rodzaje hełmów, aczkolwiek nie zasłaniają widoczności i nie przeszkadzają w celnym strzelaniu z łuku czy kuszy.

Wiele hełmów, zwłaszcza tych które należą do postaci zamożnych, może posiadać pióropusze i grzywy. Turniejowe hełmy są dodatkowo ozdabiane szarfami i kolorowymi wstęgami. Są one również najbardziej ozdobnymi hełmami, gdyż przeznaczone są głównie do walk turniejowych i parad, więc rzadko bywały noszone podczas bitew, gdzie elementy ozdobne mogły ulec uszkodzeniu bardzo łatwo.