Dlaczego w rowerach są dętki?

Opona rowerowa ma za zadanie zapewniać odpowiednią przyczepność do podłoża i stabilność roweru zarówno podczas hamowania, jak jazdy. Stąd też różne rozmiary opon, a także inna struktura ich bieżnika. Żadna jednak opona w rowerze nie może istnieć bez jeszcze jednego elementu, jakim jest dętka rowerowa.

Sklepy online z dętkami rowerowymi

dętki rowerowe sklep onlineDętka w rowerze służy do zapewnienia oponie odpowiedniej nośności i amortyzowaniu nierówności. Dętki, to gumowe elementy, które znajdują się wewnątrz opony, a które po napompowaniu powietrzem, stanowią element nośny roweru. Dętki są wykonane z grubej gumy, wyprofilowane są na kształt koła, a jedynym w nich otworem jest otwór na wentyl, przez który dostaje się do środka powietrze. Pompuje się je do odpowiedniego ciśnienia, dzięki czemu są stabilne i amortyzują rower. Po co jednak taka dętka w rowerze, a nie sama pompowana opona, jak w samochodzie? Otóż w rowerze ten sposób by się nie sprawdził, ponieważ elementem nośnym dla napompowanej opony jest stalowa obręcz koła, która w rowerze jest zbyt delikatna, dlatego w rowerach potrzeba opony, aby zapewnić szczelność koła. Dodatkowym atutem dętek jest ich taniość. Można je za niewielkie pieniądze kupić online. Taki asortyment jak dętki rowerowe sklep online posiada już w cenie kilku złotych. W przypadku, gdy rower nam się przebije, to wystarczy tylko na miejscu wymienić tanią dętkę, a nie latać z całym kołem do wulkanizatora.

Dętki rowerowe to dobry i ekonomiczny sposób na pneumatyczne opony w rowerze. Wykorzystują doskonale lekką ramę koła i zapewniają odpowiednią nośność i wytrzymałość. Największą jednak ich zaletą jest cena, a także bezproblemowa możliwość wymiany, w przypadku awarii na drodze. Takiego systemu nie zapewni nam pneumatyczna opona.