Czym są filmy poklatkowe

Każdy z nas ma dzisiaj telefon z aparatem, który umożliwia nie tylko robienie zdjęć ale i nagrywanie filmów. Umożliwia nam to zapisanie wspomnień i sytuacji, ale nie tylko. Nauka już dawno zrobiła pożytek z urządzeń jakie przynosi nam rozwój technologiczny chociażby do zarejestrowania zdarzeń, które są nieuchwytne dla ludzkiego oka.

Wykorzystanie filmów poklatkowych

filmy poklatkoweCzęsto w filmach przyrodniczych używane są filmy poklatkowe. Dzięki nim możemy zobaczyć np. zakwitanie roślin czy przesuwanie się gwiazd na niebie, topnienie lodu. Normalnie są to procesy, których nasz wzrok nie jest w stanie zarejestrować ponieważ trwają godzinami. Metoda poklatkowa polega na robieniu zdjęć w określonych odstępach czasu np. co kilka minut a następnie wyświetlanie ich klatka po klatce w przyspieszonym tempie. Efektem tej metody są filmy, które w kilka sekund obrazują długotrwałe procesy. Dziś każdy posiadacz aparatu jest w stanie zrobić taki filmik samodzielnie. Jak? W bardzo prosty sposób. Wykonujemy zdjęcie określonego przedmiotu to kilka godzin lub minut. Pobieramy odpowiedni program z internetu i już mamy gotowy film, na którym skokowo widać jak w przyspieszonym tempie np. kiełkuje nasionko. Większość naszych telefonów jest już wyposażonych w aplikacje do tworzenia takich filmów. Stworzenie takiego filmu nie wymaga od nas większych umiejętności ani wiedzy na temat produkcji filmowej czy rysunku. Wystarczy aparat cyfrowy, może być to także tablet czy smartfon. Dzięki nim mamy w szybki sposób przygotowaną ciekawą publikację idealną chociażby do prowadzenia zajęć.

Animacje poklatkowe na pewno wymagają cierpliwości, ale przynoszą świetne efekty końcowe. Dawniej robiło się w ten sposób filmy. Im mniej klatek tym efekt poklatkowy był gorszy. Nadal jest to metoda wykorzystywana przy produkcji bajek dla dzieci czy chociażby reklam internetowych.