Czym są endoprotezy?

Dzisiejsza medycyna potrafi rozwiązywać wiele problemów, które kiedyś skazywały człowieka na leżenie w łóżku, bo z wielu przyczyn takich jak chociażby bardzo silny ból nie był w stanie się poruszać samodzielnie ani nawet z pomocą innych osób. Dzisiaj przeprowadzamy wiele operacji, które rozwiązują takie problemy, ale rehabilitanci również są bardzo potrzebni i to z wielu przyczyn.

Za co musimy być wdzięczni rehabilitantowi?

rehabilitacja endoprotezaNasze organizmy podobnie jak większość maszyn budowanych przez człowieka składa się z pojedynczych elementów, ale podobieństwa idą znacznie dalej, bo przecież również te pojedyncze elementy w przypadku człowieka się zużywają i dochodzi wtedy do powstawania tak zwanych zwyrodnień. Dotyczy to między innymi stawu biodrowego. Endoproteza jest natomiast sztucznym elementem wstawionym w czasie operacji w ciało człowieka zamiast tego naturalnego, który się już zużył. Taki zabieg wiąże się jednak z pewną ingerencją w ciało i w związku z tym bardzo ważne jest to, aby zaraz po zabiegu rozpocząć działanie, które mają na celu przywrócenie człowiekowi pełnej sprawności. Warto wiedzieć, na czym polega taka rehabilitacja endoproteza bowiem, może funkcjonować praktycznie od razu, ale przecież mięśnie i inne elementy muszą się zregenerować i dlatego na samym początku taka rehabilitacja nastawiona jest przede wszystkim na przywrócenie prawidłowego krążenia. To znacznie skraca czas potrzebny na rekonwalescencję.

Taką rehabilitację stopniowo poszerza się o kolejne elementy, bo wszystko tak naprawdę w dużej mierze zależy od tego, jak pracuje konkretny pacjent i jaki dokładnie jest jego stan po przebytym zabiegu. Ma ona przede wszystkim na celu wzmocnienie mięśni znajdujących się w najbliższym otoczeniu takiej właśnie endoprotezy, gdyż dzięki temu człowiek będzie funkcjonował tak jak dawniej.