Czym jest pracownia multimedialna

Szybki rozwój technologiczny mający miejsce na przestrzeni ostatnich kilku lat, sprawił, że większość branż została mocno zmieniona. Nie ominęło to nawet szkół. W wielu placówkach pojawiły się pracownie multimedialne, których celem było zwiększenie produktywności uczniów i zachęcenie ich do nauki. Czy tak się właśnie stało? O tym przekonasz się w dalszej części tekstu.

Zalety pracowni multimedialnej

pracownia multimedialna w szkoleTablica do pisania kredą była symbolem nauki. Dziś w wielu placówkach są one zastępowane bardziej nowoczesnymi narzędziami, które oferują mnóstwo innych możliwości. Tablica interaktywna pozwala bowiem na zapisanie wszystkiego na jej powierzchni, wyświetlenie dowolnego tła w czasie lekcji, uruchomienie dowolnego programu czy nawet wyświetlenie dowolnego filmu. W dobie wszechobecnej cyfryzacji pracownia multimedialna w szkole nie stanowi większego zaskoczenia, szczególnie wśród młodych. Jednak jej początkowe pojawienie się stanowiło nie lada szok dla większości dorosłych. Dzięki niej, uczniowie są znacznie bardziej zaangażowani w nauczanie, a przeprowadzane tematy są dużo lepiej przyswajane dzięki wykorzystaniu dodatkowych multimediów. W końcu od tego co nasze dzieci wyniosą z lekcji zależy nie rodzaj wiedzy jaka zostanie im podana, ale w jaki sposób zostanie przekazana. Co ciekawe uczniowie mają możliwość wykonania działań, których nie dałoby się zrealizować w rzeczywistości. Dzięki multimediom nie tylko więc poszerzamy wiedzę młodych, ale także ich wyobraźnię.

Jeżeli podczas dostarczania wiedzy, swoje funkcje pełni kilka zmysłów na raz, jest ona dużo lepiej oraz szybciej przyswajana. Z pewnością jest to także dużo lepszy sposób na zainteresowania ucznia, niż monotonne powtarzanie treści. Warto jednak pamiętać, że do maksymalnego wykorzystania funkcji pracowni multimedialnej, niezwykle ważne jest przeszkolenie nauczycieli.