Czy gaśnice pianowe to dobre rozwiązanie?

 

Obecnie na rynku istnieje wiele narzędzi gaśniczych. Najpopularniejsze są oczywiście gaśnice, które możemy zobaczyć w wielu budynkach – firmach, szkołach czy też urzędach. Należy jednak pamiętać, że gaśnica gaśnicy nierówna. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów gaśnic przeznaczonych do różnych zadań. Jedną z najpopularniejszych jest gaśnica pianowa.

Kiedy używać gaśnic pianowych?

gaśnice pianoweGaśnica pianowa działa na prostej zasadzie – zastosowanym w niej środkiem gaśniczym jest specjalna piana odcinająca dopływ powietrza do palącego się obiektu. Są dwa rodzaje gaśnic pianowych: gaśnice pianowe chemiczne oraz, obecnie popularniejsze, mechaniczne. Zastosowanie tego typu gaśnic jest bardzo szerokie. Potrafią one skutecznie ugasić większość pożarów. Należy jednak pamiętać, że nie nadają się one do gaszenia urządzeń elektrycznych, gdyż piana jest dobrym przewodnikiem prądu. Pożar substancji wchodzących w reakcje chemiczne z wodą również dyskwalifikują użycie tego typu gaśnic. Zależnie od potrzeb można wybrać gaśnicę z pianą lekką, średnią czy też ciężką. Gaśnice pianowe to rozwiązanie popularne i sprawdzone. Przy zakupie należy jednak pamiętać o odpowiedniej jakości gaśnicy, terminie ważności oraz niezbędnych atestach. Tego typu urządzenia należy kupować jedynie w sprawdzonych miejscach. Dzięki temu mamy pewność, że gaśnica zadziała gdy zajdzie potrzeba jej użycia.

Ochrona przeciwpożarowa jest bardzo ważna. Wbrew pozorom nie dotyczy ona wyłącznie miejsc publicznych czy hal produkcyjnych – warto się nią zainteresować w każdym przypadku, nawet w gospodarstwach domowych. Zakup gaśnicy nie jest dotkliwy dla portfela, a może uratować mienie czy nawet życie. Gaśnica pianowa to bardzo popularne rozwiązanie. Sprawdzi się w większości przypadków.