Czego potrzebują zboża?

Zboża są podstawą diety większości osób. Zazwyczaj nie wyobrażamy sobie początku dnia bez śniadania zawierającego chleb lub inne przetwory zbożowe. Jednak codziennie zjadając zboża, z pewnością nie zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób są one uprawiane.

Jak nawozić zboża?

nawożenie zbóżZboża – tak jak wszystkie inne rośliny uprawne – potrzebują nawożenia. Odpowiednio dobrany wpłynie pozytywnie na zawartość cennych substancji w roślinie. Jeśli chodzi o zboża ozime, to największy wpływ na plon ma pierwsza dawka azotu, którą stosujemy wiosną. Tak naprawdę azot można zastosować zarówno przed, jak i już po ruszeniu wegetacji. Wiele mówi się o tym, że termin nawożenia azotem zależny jest od zwyczajów, które panują w danym regionie. Wielu rolników już na początku lutego sięga po nawóz. Jeśli jednak obawiamy się skoków temperatury, wstrzymajmy się nieco. Jednak biorąc pod uwagę warunki pogodowe, można stwierdzić, że w każdym roku termin nawożenia jest nieco inny. Przechodząc do zbóż jarych, pamiętajmy, że najlepsze będzie nawożenie mocznikiem. Jednak pamiętajmy o tym, że nawożenie mocznikiem wymaga sporej precyzji. W przypadku nawożenia mocznikiem bardzo łatwo jest przekroczyć zalecaną dawkę. Ważne jest również to, że zboża jarego nie nawozimy w okresie kwitnięcia. Nawóz na zboża jare najlepiej jest siać wieczorami lub w pochmurne dni. Dodatkowo ważnym elementem nawożenia jest nawożenie obornikiem. Powinno ono odbywać się co 4-5 lat. Tak naprawdę odpowiedni nawóz dobierany jest do pH gleby. Tylko na tej postawie możemy ustalić także optymalne dawki. Jak widać nawożenie zbóż wcale nie jest takie proste.

Jeśli zamierzamy uprawiać zboża powinniśmy najpierw zapoznać się ze sposobem ich nawożenia. Nie każdy nawóz jest odpowiedni dla każdej gleby. Musimy o tym pamiętać i dobierać nawóz do warunków glebowych. Tylko wtedy będziemy mogli w pełni cieszyć się plonami.